İroko Deck Uygulama

İroko Deck Uygulama sı daha çok dış mekanlarda tercih edilmektedir. Açık hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı olan İROKO ağacı, afrika ve çevresinde yetişmektedir. Rengi ilk kesildiği zaman altın sarısı olup açık havada oksijenle teması sonucu kahve ve çikolata rengi arasında bir renk almaktadır. Kolay kuruyan suya çürümeye doğal dayanımı olan bir ağaç türüdür. İşlendikten sonra boyutsal stabilitesi oldukça iyidir. Latince adı Chlorophora excelsa ve Milicia excelsa olarak bilinmektedir. Ticari adları İroko, Kambala, Odum, Gabon, Angola dır. Afrikanın yağmur ormanlarında yetişen bu ağaç, 80-120cm çaplara kadar büyüme göstermektedir. Her ağaç türünün fırınlanması gerektiği gibi İroko’nunda kurutma fırınında kurutulması gerekmektedir. Rutubet derecesi hava kurusu denilen rutubet derecesine kadar getirilmelidir. Hava kurusu rutubet derecesi %12’dir. Açık hava şartlarında kullanılcak olan İroko malzemelerin rutubet dereceleri %9-14 arası olması gerekmektedir. Ülkemizin iklimi gereği %12 rutubette olması yeterlidir. Özgül ağarlığı 0,66gr/cm3’tür. İroko ağacı Teak ağacına göre daha çok tercih edilmesinin sebebi fiyatıdır. Teak ağacı ile aynı özellikleri göstermekte olan İroko ağacı fiyatının daha cazip olması nedeniyle Teak ağacından daha çok tercih edilmektedir. İroko ağacından yapılan malzemelerin yüzeyleri parlak ve bünyesindeki dekoratif damarlar sayesinde çok şıktır. Bu yüzden geniş bir kullanım alanına sahiptir.

İroko, dayanıklılık ve uzun ömür gerektiren dış mekan uygulamalarında, dekoratif üst yüzey kaplamalarda kesme kaplama levha olarak, mobilya, parke yapımında, binalarda iç ve dış kısımlarda, kapı, pencere imalinde, küçük gemi, vagon, bahçe mobilyası yapımında, zemin kaplaması olarak kullanılan çok dekoratif ve uzun ömürlü bir ağaçtır.
Özellikle yat ve tekne yapımında dış hava şartlarına karşı dayanıklı olduğu için çokça kullanılmaktadır. Yat ve tekne yapımında kullanılan TEAK ağacı yukarıda da bahsettiğim gibi çok pahalıdır. Bu yüzden dış hava şartlarına karşı dayanıklılığı ve hizmet ömrü Teak ağacına yakın olan İROKO ağacı kulanılmaktadır. İroko ağacından istenilen ebatlarda kereste ve tahta elde etmek mümkündür. Ülkemizde en çok kullanılan ebatlar 5cm, 6.5cm, 10cm kalınlığındaki muhtelif boylarda keresteleridir. Ayrıca lambiri ve deck tahtaları olarak da 1.8cm,2cm,2.2cm,2.5cm ve 3cm kalınlıklarında üretilmektedir.

İROKO DECK UYGULAMA şekilleri;

İROKO DECK UYGULAMASI yapılacak zeminde öncelikle zemin düzeltimesi yapılmalıdır. Zemin düzgün ise herhangi bir işlem uygulamaya gerek yoktur. Zemin düzgün değil ise zemin üzerine karkas sistemi kurularak deck tahtaları buraya çivi veya vida yardımı ile tutturulmalıdır.

Şaşırtmalı Döşenmiş İroko Deck Uygulaması
Özellikle büyük ve geniş alanlarda uygulanan ahşap decklerin genellikle görsel açıdan, boyu uzun kenara paralel olacak şekilde döşenmesi tercih edilir. Ancak bu mesafe mümkün olan Deck boyundan fazla olduğu durumlarda ahşap deckler boyları uç uca birleştirilerek ekleme yapılarak döşenir. İroko deckleri şaşırtmalı olarak döşemenin sebebi, işte bu birleşme noktalarının aynı hizaya getirilmemesidir. Böylece hem şıklık yakalanmış olurken hem de gözü rahatsız edebilecek bir uygulamadan kaçınılmış olunur. İroko Decklerin rutubet derecesi %10-14 arasında olmalıdır. Böylece malzemenin çalışması engellenmiş olur.

Kaydırmaz Yüzeyli Profil Açılmış(AntiSlip) İroko Deck Uygulaması(Çizgili DECK)
Bahçelerde, yürüme yollarında,yazlık evlerin dış mekan oturma alanlarında, havuz kenarları gibi ıslak olabilecek bölgelerde kişinin kayarak düşmesini engellemek amacıyla yüzeyine profil açılmış ve kaydırmaz özellik kazandırılmış İroko deck profil tipidir. AntiSlip özellikli bu profil istendiğinde diğer uygulamalarda da görsel güzelliği açısından uygulanabilmektedir. Piyasada ÇİZGİLİ DECK adı ile de bilinmektedir. Profil aralarında toz ve çamur gibi birikintiler oluştuğu için daha çok toz ve topraktan uzak yerlerde kullanılır.

iroko deck uygulama

iroko deck uygulama, iroko ahşap, deck yapımında kullanılacak teak’den sonra en iyi ağaç türüdür. Renk tonu ve doku olarak teak’e en yakın ağaç olması ve fiyatınında çok uygun olması tercih edilmesinde etkendir.

 • iroko deck uygulama
 • iroko ahşap deck açık kahverengi dokudadır.
 • iroko ahşap deck’ in duruşu ruhunuzu dinlendirecek.
 • iroko ahşap deck üzerine çıplak ayakla bastığınızda dinlendiğinizi hissedeceksiniz.
 • iroko ahşap deck’ in senelik bakımını yaptırdığınız da 10’larca yıl bozulmadan kullanırsınız.
 • iroko ahşap deck’ lerimiz Afrika’dan ithal, en kaliteli ormanlardan kesilerek üretilmiştir.
 • iroko ahşap deck fiyatları, teak ağacına göre oldukça uygundur.
 • iroko ahşap deck ve teak yağlarını www.dekorbahce.com sitemizden alabilirsiniz.
 • iroko ahşap deck’ leri (deck + karkas + klips) takım olarak bizden alabilirsiniz.
 • iroko ahşap deckleri uygulama hizmetimiz vardır.
 • Profesyonel deck uygulama için bizimle irtibata geçiniz.
 • Toprak üzeri uygulama, beton üzeri uygulama yapıyoruz.
 • Demir konstrüksiyon üzeri deck uygulaması yapıyoruz.
 • Ayarlanabilir plastik ayaklar üzerinde yerden yükseltme deck uygulamamız vardır.